Laikui bėgant, čiužinyje kaupiasi negyva oda, dulkių erkutės, purvas, pelėsis ir kiti nešvarumai. Reguliarus čiužinio valymas yra būtinas norint prailginti jo gyvavimo laiką ir sumažinti įvairių alergijų pasireiškimo grėsmę.
Skaitykite toliau ir sužinokite kaip išvalyti čiužinį greitai ir paprastai.
Turinys
Kaip išvalyti čiužinį pagal dėmės tipa
Šioje sekcijoje pateikiame nuorodas į mūsų redakcijos parengtus išsamius gidus kaip išvalyti čiužinį pagal dėmės tipą. Jeigu nuorodų sąraše matote aktualią temą, tiesiog spustelėkite ant nuorodos ir gausite reikiamą informaciją.
- Kaip išvalyti čiužinių nuo dulkių erkučių
- Kaip išvalyti kraujo dėmes iš čiužinio
- Kaip pašalinti šlapimo kvapą ir dėmes iš čiužinio
- Kaip išvalyti pelėsį iš čiužinio
- Kur išmesti čiužinį
Tuo atveju, jei susiduriate su dėme, kurios nesame apžvelgę atskirai, skaitykite toliau apie universalų čiužinio valymo būdą, tinkantį daugumos nešvarumų šalinimui.
Rekomenduojamas čiužinio valymo metodas
1. Išskalbkite patalynę
Visų pirma, nuvilkite lovos patalynę ir viską išplaukite: paklodę, pagalvių užvalkalus ir antklodę. Įsitikinkite ar pagalves galima skalbti skalbimo mašinoje. Tą nesunkiai galite padaryti perskaitę etiketę su skalbimo informacija. Idealiu atveju, patalynę reikėtų skalbti karštame vandenyje, kad sunaikinti kiek įmanoma daugiau dulkių erkučių. Patalynę rekomenduojama skalbti bent kartą per savaitę, kad čiužinys išliktų švarus.
2. Nustatykite dėmės tipą
Čiužinio valymo būdas priklauso nuo dėmės pobūdžio. Pagal dėmės spalvą, kvapą ar kitus požymius, galite nustatyti kas sukėlė vieną ar kitą nešvarumą. Jeigu tai dulkių erkutės, kraujo, šlapimo ar pelėsio dėmės, skaitykite mūsų specializuotus gidus kaip valyti tokio tipo dėmės. Nuorodas į straipsnius rasite aukščiau.
3. Surinkite priemones
Norint tinkamai išvalyti čiužinį, gali prireikti šių valymo priemonių:
- Šaltas vanduo
- Kepimo soda
- Šluostės ar rankšluosčiai
- Švelnus, be baliklių ir bekvapis skalbinių ploviklis
- Indų muilas arba fermentinis valiklis
Pažymėtina, kad dauguma čiužinių audinių yra jautrūs įvairiems valikliams, chemijai. Prieš naudojant, įsitikinkite, kad turimos valymo priemonės yra pritaikytos čiužinio valymui. Užpylus netinkamo valiklio, galite sugadinti čiužinį. Jei nepasitikite savo jėgomis, rekomenduojame kviesti mūsų profesionalų komandą.
4. Kruopščiai išsiurbkite
Naudodami dulkių siurblį su apmušalams skirtu antgaliu, kruopščiai nuvalykite visą čiužinio paviršių. Būtinai išsiurbkite ir čiužinio šonus bei kraštus, kad pašalintumėte maksimalų kiekį dulkių. Nepabijokite patempti audinio, kad ištraukti nešvarumus iš siūlių.
5. Pavalykite dėmių vietas
Patikrinkite, ar nėra dėmių ir spalvos pakitimo vietų. Naudodami žemiau aprašytą metodą, atsargiai pavalykite jas:
- Nedidelį kiekį valymo tirpalo užtepkite ant švarios šluostės.
- Švelniai nuvalykite dėmėtą vietą audiniu.
- Paimkite kitą švarų skudurėlį ir sušlapinkite ją šaltu vandeniu.
- Švelniai nuvalykite dėmėtą vietą vandeniu sudrėkintu skudurėliu.
- Jei reikia, pakartokite, kol dėmė bus pašalinta.
- Pagrindinis tikslas – naudoti kuo mažiau valymo tirpalo, kad čiužinys per daug nesudrėktų. Niekada valymo tirpalo nepilkite tiesiogiai ant dėmės.
- Jeigu po keletos bandymų nematote teigiamo rezultato, siūlome kviesti profesionalus, nes galimai dėmė gali būti pašalinta naudojant kitokį valymo būdą.
Geriausias sprendimas dėmių šalinimui priklauso nuo dėmės tipo. Kraujo, prakaito, šlapimo ir kitų biologinių išskirų atveju, geriausias pasirinkimas įprastai yra komercinis fermentų valiklis. Kaip alternatyvą, taip pat galite naudoti indų ploviklio ir vandens mišinį.
Kitų tipų dėmės geriau išsivalo naudojant kitus valymo sprendimus. Kai kurioms dėmėms gerai veikia šalto vandens ir vandenilio peroksido tirpalas (maišant 50/50).
Nepriklausomai nuo naudojamo tirpalo, čiužinio valymo metodas išlieka toks pat. Kai kuriais atvejais gali tekti išbandyti kelis tirpalus ar valiklius, kad pilnai išvalytumėte dėmę.
6. Užberkite kepimo sodos
Kai baigėte valyti visas dėmes ir čiužinys pilnai išdžiūvo, plonu kepimo sodos sluoksniu padenkite visą čiužinio paviršių. Kepimo soda sugers visą likusią drėgmę ir neutralizuos blogą kvapą.
Užbėrus kepimo sodą ant čiužinio, palikite ją bent kelias valandas. Jei įmanoma, atverkite namų langus, kad pagerinti ventiliaciją.
7. Kruopščiai išsiurbkite
Praėjus bent 2 valandoms po kepimo sodos paskirstymo, dar kartą išsiurbkite čiužinį naudodami specialų apmušalams skirtą dulkių siurblio antgalį.
8. Apverskite
Apverskite čiužinį ir kartokite 4-7 veiksmus. Jūsų čiužinio apačioje greičiausiai nebus jokių matomų dėmių, tačiau ten vis tiek gali būti daug dulkių, drėgmės ir kt.
9. Kartokite
Tuo atveju jeigu čiužinys pilnai neišsivalė, kartokite nurodytus veiksmus, kol pasieksite norimą švaros lygį. Ypač purviniems čiužiniams gali tekti kartoti procesą bent 2 ar 3 kartus.
Pabaigai
Čiužinio dėmės gali būti išvalytos, o kvapai – pašalinti. Reikia tik gerai išmanyti kokio tipo dėmėms ar kvapams, kokias priemones ir kokį valymo metodą taikyti. Kadangi čiužiniai gaminami iš itin jautrių medžiagų, dar kartą rekomenduojame laikytis išskirtinio atsargumo, kad nesugadinti medžiagos. Tuo atveju jei nenorite rizikuoti ir valyti patys arba čiužinio dėmės nepasišalina taikant aukščiau minėtus metodus, visuomet galite pamėginti profesionalų čiužinių valymą.
Straipsnio autorius
Gintaras Švara – valymo ekspertas, kuris domisi naujausiomis valymo tendencijomis. Gintaras rengia įvairius straipsnius valymo temomis, ruošia gidus kaip valyti vienas ar kitas dėmes, dalinasi įvairiais patarimais – kokią įrangą ar priemones pasirinkti, kad išgauti didžiausią efektyvumą.