Kaip išvalyti čiužinį nuo dulkių erkučių?

Čiužinys ir patalynė, tai puiki terpė dulkių erkutėms lengvai ir greitai daugintis. Pastarosios gali sukelti alergijas, o šios – nemalonius simptomus. Net jeigu nesate tiesiogiai alergiški dulkių erkėms, čiužinio švara pasirūpinti verta vien dėl higienos.

Dulkių erkutė – kas tai?

Dulkių erkutė, tai itin mažas, aštuonias kojas turintis vabaliukas, kurio praktiškai neįmanoma įžiūrėti plika akimi. Šie padarai minta nukritusiais žmogaus odos trupiniais. Dulkių erkutės paplitusios visur, kur tik gyvena žmonės – net ir pačiuose švariausiuose namuose.

Daugiausiai dulkių erkių randama patalynėje arba ant čiužinių, kadangi ten kaupiasi daugiausiai žmogaus odos nuokritų. Jos taip pat dažniausiai veisiasi ten, kur daugiau drėgmės.

Turinys

Dulkių erkučių valymas iš čiužinių

Kodėl dulkių erkutės sukelia problemas?

Dulkių erkutės – problema, nes savo išmatose išskiria įvairius fermentus, kurie daliai žmonių gali sukelti alergines reakcijas. Žmonės, kurie turi šią alergiją, dažniausiai įvardija pastaruosius simptomus: čiaudėjimas, švokštimas, kosėjimas ir ašarojančios akys.

5 būdai kaip pašalinti dulkių erkutes iš čiužinio

1. Naudokite sausintuvą, kad sumažinti drėgmę

Tam, kad dulkių erkutės galėtų daugintis ir išgyventi, joms reikia ~80% drėgmės. Sumažinant drėgmę miegamajame iki 35% procentų, sukursite nepalankias sąlygas dulkių erkėms išgyventi. Visgi, šis metodas turi keletą trūkumų. Pirmiausiai, miegodami žmonės neretai prakaituoja, o tai didina drėgmės kiekį ant čiužinio, todėl gali vėl susidaryti teigiamos sąlygos erkutėms gyventi. Antra, 35% yra labai žemas drėgmės kiekis ir jis gali būti nemalonus daliai žmonių. Trečia, pastovus sausintuvo naudojimas gali brangiai kainuoti. Svarbu paminėti, kad šis metodas nepašalina dulkių erkučių išmatų (kas ir sukelia alergijas), o tik užkerta kelią padarėliams daugintis ir palankiai gyventi. Taigi, šis metodas veikia tik tuo atveju, jei užsisakysite profesionalią čiužinio valymo paslaugą ir bus pašalintos visos dulkių erkučių išmatos.

2. Apiberkite čiužinį kepimo soda, palaikykite, o tada išsiurbkite dulkių siurbliu

Šis metodas tinka čiužiniams su medžiaginiu paviršiumi, pavyzdžiui spyruokliniams čiužiniams. Netaikykite šio metodo tiesiogiai ant latekso ar atminties putų. Sumaišykite vieną puodelį kepimo sodos su keliais lašais pasirinkto eterinio aliejaus (padės ir dėl blogų kvapų maskavimo). Tuomet, paprasčiausiai pabarstykite kepimo sodos ant čiužinio ir palikite stovėti 15 minučių. Po 15 minučių, susiurbkite visą kepimo sodą. Tokiu būdu, su sodos pagalba, pašalinsite visas dulkių erkutes.

3. Iškvieskite profesionalus

Profesionalai, besispecializuojantys čiužinių valyme gali pagelbėti su dulkų erkučių šalinimu. Mūsų komanda, naudodama saugias žmogui ir augintiniams priemones, teikia kokybiškas čiužinių valymo paslaugas. Profesionalūs valytojai turi visą reikiamą įrangą, kad pašalintų dulkių erkutes ir užtikrintų visišką čiužinio švarą. Svarbiausia, kad specialistai turi daug patirties, žino kaip elgtis su skirtingais audiniais ar medžiagomis. Atlikdami valymo darbus patys, rizikuojate sugadinti čiužinį.

4. Naudokite atsparų dulkių erkutėms čiužinį

Naudokite dulkių erkutėms atsparų lateksinį čiužinį. Lateksas yra pagamintas iš kaučiukmedžio syvų ir yra natūraliai atsparus dulkių erkutėms, nes tai yra nepalanki aplinka joms gyventi.

Jeigu nuspręsite įsigyti lateksinį čiužinį, siūlome tuo pačiu įsigyti ir lateksinę pagalve, kadangi ant įprastų pagalvių taip pat veisiasi dulkių erkutės.

5. Visada naudokite nuimamą čiužinio užvalkalą

Miegodami žmonės prakaituoja ir palieka milijonus odos ląstelių, o tai bakterijoms ir dulkių erkutėms yra idealios sąlygos veistis. Asmenims, kovojantiems su astma, pastarieji kenkėjai gali tapti pagrindiniu ligos priepuolių sukėlėju.
 
2002 metais Norvegijoje buvo atliktas mokslinis tyrimas, kurio metu analizuotas dulkių erkučių išmatų kiekis tarp 24 putplasčio čiužinių be užvalkalų, 68 tokio pat tipo čiužinių su užvalkalais ir 24 spyruoklinių čiužinių. Mokslininkai rado, kad daugiausiai dulkių erkių fekalijų užteršti čiužiniai buvo be užvalkalų – net 40.5% (t. y. 15 iš 24). Čiužinių su užvalkalais buvo užteršta tik 26.3% (t. y. 18 iš 68).

Net jeigu turite lateksinį čiužinį, visuomet turėtumėte naudoti nuimamą užvalkalą. Nepaisant to, kad lateksas yra natūraliai atsparus dulkių erkutėms, vis tiek verta naudoti nuimamą užvalkalą, kad išvengti tokių incidentų, kaip – išsiliejimai, prakaitavimas ir panašiai. Pavyzdžiui, gali pasitaikyti, kad atsiras kraujo dėmė ir tuomet reikės ieškoti būdų kaip išvalyti kraują iš čiužinio. Su nuvelkamu užvalkalu užteks tiesiog jį išskalbti arba pakeisti ir problema bus išspręsta.

Straipsnio autorius

Gintaras Švara – valymo ekspertas, kuris domisi naujausiomis valymo tendencijomis. Gintaras rengia įvairius straipsnius valymo temomis, ruošia gidus kaip valyti vienas ar kitas dėmes, dalinasi įvairiais patarimais – kokią įrangą ar priemones pasirinkti, kad išgauti didžiausią efektyvumą.