Kenkėjų naikinimas ir kontrolė

Kenkėjų naikinimo paslaugos

Patikėkite kenkėjų naikinimą profesionalams

Savarankiškas atsikratymas kenkėjais, tai sudėtinga užduotis, bet su profesionalų pagalba – lengvai išsprendžiama.

Specializuotos kenkėjų naikinimo ir kontrolės paslaugos visoje Lietuvoje. Mūsų specialistai dirba tiek su gyvenamųjų namų, daugiabučių, tiek su verslo ir komercinėmis patalpomis. Mes siekiame pašalinti ar suvaldyti bet kokias su kenkėjais susijusias problemas – ar tai būtų ropojantys, skraidantys vabzdžiai, graužikai, ar kiti kenkėjai. Dirbame, kad patenkinti klientų lūkesčius ir garantuoti patalpų švarą. Kenkėjų kontrolės 100% įgyvendinimui naudojame patikrintas, ES kokybės standartus atitinkančias priemones ir šiuolaikinius metodus. Esame konkurencingi, savo įsipareigojimus vykdome atsakingai, bet tuo pačiu, klientams-partneriams siūlome gerą kainą.

Dirbame visoje Lietuvoje

Netvarką verčiame tvarka

Išvalyta patalpų
+ 0
Laimingų klientų
+ 0
Prižiūrimų objektų
+ 0

Ką apie mūsų specialistus kalba klientai​?

Darius
Darius
Read More
Dirbant maisto industrijoje švaros palaikymas yra vienas svarbiausių prioritetų. Esame dėkingi šauniems specialistams, kurie mūsų restoranų tinkle periodiškai užtikrina tobulą švarą.
Inga
Inga
Read More
Kad nereikėtų naudoti vidinių įmonės resursų, užsakant paslaugas visada kreipiu dėmesį į tiekėjo savarankiškumą bei galutinį rezultatą. Likau tikrai patenkinta atliktais darbais ir jų kokybe.
Gintaras
Gintaras
Read More
Malonūs, mandagūs specialistai. Pagelbėjo, kai to labiausiai reikėjo. Atvyko greitai, viršijo išsikeltus tikslus ir lūkesčius. Rekomenduoju.
Marius
Marius
Read More
Aukšto lygio paslaugų kokybė. Suteikti sprendimai padėjo mūsų verslui išspręsti kilusius iššūkius ir leido ramiai koncentruotis į kitus prioritetus.
Jurga
Jurga
Read More
Likau maloniai nustebinta klientų aptarnavimu, punktualumu, diskretiškumu ir rezultatais.
Saulius
Saulius
Read More
Paslaugomis naudojamės jau ne pirmą kartą. Esame patenkinti punktualumu, darbų kokybe ir kaina.
Previous
Next

Kenkėjų naikinimo ir kontrolės sprendimai

Dezinsekcija

Siūlome profesionalias dezinsekcijos paslaugas, orientuotas į skraidančių ir ropojančių vabzdžių atbaidymą ar naikinimą. Musės, kandys, tarakonai, vapsvos, skruzdėlės, blusos ir kiti vabzdžiai dėl savo išvaizdos kelia ne tik nemalonius pojūčius, bet tuo pačiu, gali pernešti ligas pavojingas žmogaus sveikatai. Dėl šios priežasties yra itin svarbu greitai reaguoti ir laiku imtis vabzdžių naikinimo ar kontrolės.

Deratizacija

Deratizacija arba graužikų naikinimas – paslauga aktuali įvairaus pobūdžio patalpoms: mokykloms, restoranams, kavinėms, gyvenamiesiems namams, biurams ir t.t. Žiurkės ir pelės mėgsta šiltas patalpas, o ypač tas, kuriose gausu maisto. Profesionalios deratizacijos paslaugos numato visišką pelių ir žiurkių pašalinimą. Šių kenkėjų kontrolė neturėtų būti atidėliojama vėlesniam laikui, kadangi pelės ir žiūrkės perneša daugybę žmogui povojingų ligų.

Paukščių kontrolė

Paukščiai perneša ligas, daro žalą namų ir verslo aplinkai bei pastatų konstrukcijoms. Pabrėžtina, kad visi Lietuvos laukiniai paukščiai yra saugomi, tad jų atbaidymas turi būti humaniškas. Šis procesas nėra lengvas, reikalaujantis inovatyvių sprendimų, todėl rekomenduojame dėl paukščių atbaidymo kreiptis į mūsų aukštos kvalifikacijos specialistus.

Kitų kenkėjų kontrolė

Tarakonai ir pelės yra itin populiarūs kenkėjai, bet ne ką retesni yra kurmiai, kiaunės ar šeškai. Jeigu susiduriate su kitais kenkėjais, kurie nepatenka į prieš tai išvardintas kategorijas, susisiekite su mūsų specialistais konsultacijai telefonu. Pasidalinsime profesionaliais patarimais arba atvyksime padėti.

Fumigacija

Fumigacija, tai procesas, kurio metu yra naikinami kenkėjai, gyvenantys medvilnėje, medienoje, grūduose ir pan. Fumigacija atliekama pasitelkiant fosfino dujas, kurios šiomis dienomis yra laikomos viena iš veiksmingiausių priemonių kenkėjų šalinime. Fosfino dujos paveikia kenkėjų kvėpavimo sistemą, tačiau nedaro neigiamos įtakos produkcijos kokybei. Mūsų specialistai fumigaciją atlieką tiek konteineriuose, angaruose, cisternose, tiek ir pastatuose bei sandeliuose.

Dezinfekcija

Siūlome platų komercinių dezinfekcijos paslaugų asortimentą, padedantį pašalinti pavojų sveikatai ir užtikrinti saugią aplinką. Gelbstime tiek susidarius vienkartinei avarinei situacijai, tiek teikdami reguliarius dezinfekcijos sprendimus. Tuo pačiu, atliekame ir koronaviruso (COVID-19) suvaldymą bei kontrolę – visų patalpų ir esminių kontaktinių taškų, pvz.: šviesos jungikliai, durų rankenos, turėklai ir pan. dezinfekcija.

Valymo komanda

Iškvieskite specialistus šiandien!

Valytoja

Kokius kenkėjus naikiname ar atbaidome?

Kaip vykdomos profesionalios kenkėjų naikinimo paslaugos

Pasirinkite dominančią paslaugą ir užsisakykite ją telefonu ar internetinės užklausos forma.

Mūsų konsultantai mielai išklausys Jūsų situaciją ir padės surasti geriausią problemos sprendimo būdą. Kai kuriais atvejais specialistai atvyks į objektą įvertinti darbų mąsto ir sudėtingumo.

Atsiunčiame specialistų komandą.

Paslaugas Jums suteiks treniruoti savo sriteis ekspertai. Visi mūsų specialistai yra apsirūpinę reikiamais įgūdžiais ir priemonėmis, kad pasiekti optimaliausią rezultatą.

Atliekame darbus.

Specialistai įsigilins į Jūsų poreikius ir pasirūpins, kad paslaugos išpildymas 100% atitiktų Jūsų iškeltus reikalavimus.

Mėgaukitės švariomis patalpomis ir laisvu laiku.

Leiskite mums pasirūpinti kenkėjų naikinimo darbais, o Jūs atsipalaiduokite ir pasimėgaukite užtarnautu laisvu laiku be jokių rūpesčių.

Kam padedame spręsti kenkėjų problemas?

Kenkėjų naikinimo paslaugos gyventojams

Kenkėjai namuose atsiranda dėl įvairių priežasčių. Tarakonus, pavyzdžiui, pritraukia purvas ir nešvara kaip maisto šaltinis, o netvarka, kaip vieta pasislėpti. Tuo tarpu pelės į namus patenka žiemos metu ieškodamos prieglobščio.

Jeigu ant spintelės pamatėte nutupusią kandį ar tualete vaikštinėjantį tarakoną, žinokite, kad tai nėra vieninteliai svečiai Jūsų namuose. Kaip žinia, vabzdžiai yra linkę dėti daug kiaušinėlių iš kurių vėliau išsirita dešimtys, šimtai palikuonių. Taigi, jeigu Jūsų namuose užsiveisė ropojantys, skraidantys vabzdžiai ar graužikai (kurie taip pat mėgsta buriuotis), reaguokite greitai.

Kenkėjų naikinimas ir kontrolė

Kenkėjų naikinimas gali būti vykdomas namų sąlygomis, bet tai labai retai yra atliekama kokybiškai ir visapusiškai. Mat, kenkėjai gali apsigyventi sunkiai pasiekiamose vietose, o jų naikinimas nėra vienkartinis darbas. Dalį kenkėjų, net ir su profesionaliomis priemonėmis, gali tekti naikinti kelias dienas ar net savaites. Tuo pačiu, kartais užtenka nepastebėti bent vieno mažo vabzdžio ir kelių dienų bėgyje Jūsų namuose vėl knibždėti knibždės kolonijos.

Jeigu Jūsų namuose užsiveisė kenkėjai, draugiškai patariame kreiptis į savo darbą išmanančius specialistus, naudojančius efektyviausias priemones ir moderniausius metodus. Mūsų patyrę specialistai įvertins situaciją, parinks geriausią sprendimą, užtikrins, kad visi kenkėjai būtų panaikinti ir Jūs vėl galėtumėte džiaugtis švaria savo namų erdve.

Valymo komanda

Iškvieskite specialistus šiandien!

Valytoja

Kenkėjų naikinimo paslaugos verslui

Gamybos patalpos, restoranai, kavinės, viešbučiai, sanatorijos ir kt. privalo atitikti higienos reikalavimus. Verslui svarbu rūpintis patalpų švara ir reguliariai daryti patikras, kad užtikrinti prevenciją kenkėjų atsiradimui.

Kenkėjų kontrolės paslaugos gali būti aktualios ir įprastiems biurams. Neišplauti maisto indeliai, indai, palikti trupiniai gali prišaukti nepageidaujamus svečius. Ofisų patalpos dažnai būna nemažos, tad kenkėjams slėptis tikrai yra kur. Jeigu Jūsų įmonės patalpose užsiveisė kenkėjai, kvieskite profesionalus.

Biurai / ofisai

Mažmeninės ir didmeninės parduotuvės

Gyvenamieji kvartalai ir bendro naudojimo patalpos

Mokymo įstaigos

Sporto ir laisvalaikio patalpos

Barai, kavinės, restoranai

Viešbučiai

Sandėliai

Globos namai

Ligoninės ir poliklinikos

Gamyklos / fabrikai

Kitos patalpos

Mūsų komanda yra sukaupusi itin daug patirties bendradarbiaujant su žinomais prekės ženklais. Padedame tiek ekstra atvejais, kai reikia skubių kenkėjų kontrolės sprendimų, tiek puoselėjame ilgalaikį bendradarbiavimą, vykdydami pastovias apžiūras, taip savo klientams užtikrindami saugumą.

Inovatyvūs sprendimai, ilgalaikė patirtis, greitas reagavimas ir siekis klientui suteikti maksimaliai kokybišką paslaugą yra mūsų vertybės, kurias puoselėjame bendradarbiaudami su savo partneriais. Prisijunkite prie mūsų partnerių rato šiandien!

Kenkėjų naikinimo paslaugų kainos

Kenkėjų naikinimo paslaugos

Kenkėjų kontrolės paslaugų kaina yra reliatyvi. Ji priklauso nuo patalpų dydžio, sudėtingumo, kenkėjų su kuriais teks kovoti tipo ir paplitimo. Be to, svarbu įvertinti ir kiek mūsų specialistų darbo valandų reikės, kad paslauga būtų įgyvendinta sėkmingai ir laiku.

Norėdami gauti tikslią kenkėjų kontrolės ir naikinimo paslaugos kainą, skambinkite mūsų telefono numeriu arba susisiekite el. paštu. Specialistai, įvertinę visus kriterijus, pateiks Jums individualų kainos pasiūlymą.

Valymo komanda

Iškvieskite specialistus šiandien!

Valytoja

Populiariausi kenkėjai Lietuvoje​

​Ropojantys vabzdžiai

1. Skruzdėlės ir jų naikinimas

Skruzdėlių naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie skruzdėles:

 1. Skruzdėlės neturi ausų, bet jos nėra kurčios.
 2. Pasaulyje yra stulbinamai daug skruzdėlių. Preliminariais saičiavimais žmonių ir skruzdėlių populiacijų santykis yra 1 : 1 000 000, pastarųjų naudai.
 3. Manoma, kad skruzdėlės pragyveno ne tik dinozaurų laikus, bet „matė” jų išnykimą bei be didelio vargo išbuvo ledynmečių epochą.

2. Blakės ir jų naikinimas

Blakių naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie blakes:

 1. Blakių kiaušinėliai yra beveik nematomi, kadangi jų ilgis siekia vos 1 milimetrą. Blakių patelės deda kiaušinėlius kiekvieną dieną ir per gyvenimą jų gali padėti apie 500.
 2. Blakės savyje gali sutalpinti 7 kartus daugiau kraujo nei kad pačios sveria.
 3. Blakių seilėse yra anestetikų, dėl šios priežasties blakės auka nejaučia įkandimo ir nepabunda viduryje nakties.

3. Tarakonai ir jų naikinimas

Tarakonų naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie tarakonus:

 1. Tarakonai gali savaitę išgyventi BE GALVOS!
 2. Pasaulyje yra 4600 skirtingų tarakonų rūšių.
 3. Mokslininkai tiki, kad tarakonai atsirado prieš 280 milijonų metų. Tai pasiekti jiems padėjo neįtikėtinas atsparumas išorės veiksniams.

4. Vorai ir jų naikinimas

Vorų naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie vorus:

 • Vorų patelės pasižymi išskirtiniu apetitu. Kai kurių rūšių vorų patelės suvalgo patinėlį prieš, po ar per apvaisinimą.
 • Vorų kraujo spalva yra mėlyna.
 • Voro tinklas gali būti tvirtesnis už plieną.

4. Blusos ir jų naikinimas

Blusų naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie blusas:

 • Blusos pakelia 150 kartų sunkesnius daiktus už save.
 • Blusų patelės per savo gyvenimą padeda apie 2000 kiaušinėlių,
 • Blusos gali pašokti maždaug 30 tūkstančių kartų iš eilės.

6. Šeriauodegiai ir jų naikinimas

Šeriauodegių naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie šeriauodegius:

 1. Džiugios žinios – šeriauodegiai neturi sparnų, todėl negali skristi.
 2. Pasaulyje yra 370 šeriauodegių rūšių.
 3. Šeriauodegiai aptinkami drėgnose vietose aplink namus arba lauke po akmenimis, žieve ir lentomis.

Skraidantys vabzdžiai

1. Musės​ ir jų naikinimas

Musių naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie muses:

 1. Musės sukelia ne tik nemalonius pajūčius, bet ir perneša ligas. Pavyzdžiui, naminės musės platina tokias ligas, kaip: apsinuodijimas maistu ar dizenterija.
 2. Norint atbaidyti muses rekomenduojama kvepinti namus cinamonu, kadangi musės nekenčio jo skleidžiamo kvapo. Levandų, eukaliptų, pipirmečių ir citrinžolių eteriniai aliejai tinka taip pat.
 3. Musės skonį jaučia pėdomis. Musių apatinėje kojų dalyje yra skonių receptorių. Kuomet musė nutūpia ant maisto (gyvūnų išmatų ar Jūsų patiekalo), ji iš karto pradeda jausti skonį ir vaikštinėdama po objektą mėgaujasi.

2. Kandys ir jų naikinimas

Kandžių naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie kandis:

 1. Kai kurios kandys gyvena vieną savaitė, kai kurios – 10 mėnesių ar net metus.
 2. Kandžių patelės miršta tik ką padėjusios apvaisintus kiaušinėlius, o dalis patinų – iš karto po poravimosi.
 3. Namų sąlygomis kandžių galima atsikratyti per 4-5 savaites. Iškvietus kenkėjų naikinimo specialistus tą padaryti galima žymiai greičiau.

3. Kailiavabaliai​ ir jų naikinimas

Kailiavabalių naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie kailiavabalius:

 1. Kailiavabalių mokslinis pavadinimas (Dermestidae), kilęs iš graikų kalbos, reiškia „oda”. Puikus vardas, atitinkantis mėgstamiausią kailiavabalių maistą.
 2. Kailiavabaliai naudojami kaulų valymui zoologijos sodose ir muziejų ekspozicijose. Šie pūkuoti vabzdžiai padeda ir teismo medicinos tyrimuose. Kaulai gali būti valomi pasitelkiant chemines medžiagas, tačiau šios kartais pažeidžia kaulinį junginį, o kailiavabaliai – ne.
 3. Kailiavabaliai neatsisako užsukti į lovą, kadangi žmonių pataluose yra gausu gyvūninės kilmės produktų, pavyzdžiui: negyva oda.

4. Uodai​ ir jų naikinimas

Uodų naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie uodus:

 1. Pasirodo, reikėtų sakyti ne „uodas įkando”, o „uodė įkando”. Taip, kraują siurbia tik uodų patelės.
 2. Galima sakyti, kad uodai yra vieni pavojingiausių gyvūnų pasaulyje. Uodai gali pernešti įvairias mirtinas ligas, pavyzdžiui: maliariją ar zika virusą.
 3. Uodai, pasitelkdami savo sparnus, prieš poravimasį šoka viliotinį.

5. Vapsvos​ ir jų naikinimas

Vapsvų kontrolė

3 įdomūs faktai apie vapsvas:

 1. Vapsvas galima rasti visame pasaulyje, išskyrūs Antarktiką.
 2. Viena motinėlė per vasarą gali sukurti 50 000 vapsvų koloniją.
 3. Rudenį visos vapsvos miršta. Lieka tik kelios motinėlės, kurios žiemoja sename rąste ar urve.

Graužikai

1. Pelės ir jų naikinimas

Pelių naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie peles:

 1. Pelės į namus dažniausiai patenka žiemą, ieškodamos maisto, vandens ir prieglobsčio nuo šalčio.
 2. Nepaisant mažo kūno ir dar mažesnio skrandžio, pelės apetitu nesiskundžia ir valgo 15-20 kartų per dieną.
 3. Pelės platina tokias ligas kaip hantavirusas, salmoneliozė ir 200 kitų patogenų, pavojingų žmonėms. Jeigu Jūsų patalpose užsiveisė pelės, saugokite savo sveikatą ir užsisakykite pelių naikinimą.

2. Žiurkės ir jų naikinimas

Žiurkių naikinimas ir kontrolė

3 įdomūs faktai apie žiurkes:

 1. Žiurkės yra labai intelektualios ir turi puikią atmintį, kuri leidžia joms įsiminti ilgus maršrutus.
 2. Žiurkės – itin socialūs graužikai. Per savo gyvenimą jos mėgsta gyventi grupėmis ir būna labai prisirišusios prie savo šeimos.
 3. Žiurkės prausiasi dažniau nei katės. Taip, nepaisant priešiškai nuteiktos reputacijos, žiurkės mėgsta švarą.

Paukščiai

1. Karveliai ir jų kontrolė

Balandžių kontrolė

3 įdomūs faktai apie naminius karvelius:

 1. Karveliai ir žmonės kartu gyvena nuo seno. Pirmieji įrašai apie karvelius žmonių pasaulyje fiksuojami maždaug 3000 metų prieš mūsų erą.
 2. Karveliai yra socialūs, jų būrius sudaro 20-30 paukščių.
 3. Tiek karvelių patinai, tiek patelės dalinasi atžalų auginimo ir priežiūros atsakomybę.

2. Žuvėdros ir jų kontrolė

Žuvėdrų kontrolė

3 įdomūs faktai apie žuvėdras:

 1. Žuvėdros yra vienos iš nedaugelio gyvūnų, galinčių gerti sūrų jūros vandenį. Šie paukščiai virš akių turi specialias liaukas, šalinančias druskos perteklių iš organizmo.
 2. Žuvėdros naudoja duonos trupinius, kad pritrauktų žuvis, o kojomis skleidžia į lietų panašų garsą, kad priviliotų po žeme pasislėpusius sliekus.
 3. Dauguma žuvėdrų išgyvena nuo 10 iki 15 metų.

Kiti kenkėjai

1. Kurmiai ir jų kontrolė

Kurmių kontrolė

3 įdomūs faktai apie kurmius:

 1. Kurmiai aptinkami visuose žemynuose, išskyrūs Antarktidą ir Pietų Ameriką. Jie ištisus metus rausia tunelius ir medžioja grobį. Žiemos metu, kurmiai rausiasi dar giliau – po įšalu.
 2. Kurmiai grobį (sliekus) kaupia požeminiuose sandeliuose, kuriuose gali būti šimtai kitų sliekų, paliktų vėlesniam vartojimui.
 3. Kurmiai turi labai prastą regėjimą ir yra daltonikai, bet jie nėra akli.

2. Kiaunės ir jų kontrolė

Kiaunė

3 įdomūs faktai apie kiaunes:

 1. Lietuvoje paplitusios 2 kiaunių rūšys – miškinės ir akmeninės (arba naminės).
 2. Šie gyvūnėliai sveria 0.9-1.2 kg, daugiausiai minta paukščiais, pelėmis, varliagyviais, vabzdžiais ir jų lervomis, uogomis, voverėmis, kurmiais ir pan.
 3. Natūralioje aplinkoje gyvena nuo 8 iki 10 metų.

3. Šeškai ir jų kontrolė

Šeškų kontrolė

3 įdomūs faktai apie šeškus:

 1. Šeškai priaukinti maždaug prieš 2500 metų. Seniau šeškai buvo naudojami triušių ir graužikų medžioklei.
 2. Pavadinimas „šeškas” yra kilęs iš lotyniško žodžio furittus, reiškiančio „mažas vagis”.
 3. Įprastas šeško širdies susitraukimų dažnis yra nuo 200 iki 250 dūžių per minutę.
Valymo komanda

Iškvieskite specialistus šiandien!

Valytoja

Dažniausiai užduodami klausimai

Jeigu yra kalbama apie reguliarią kenkėjų kontrolę, rekomendauojame ją daryti bent kartą į ketvirtį ar kas du, tris mėnesius.

Kenkėjų naikinimas namų sąlygomis dažniausiai būna sukoncentruotas į vietas, kuriose aptinkamas kenkėjas. Žmonės, atlikdami šį darbą patys neretai išsprendžia tik dalį problemos, neįvertindami, kad didelė kenkėjų koncentracija gali būti kitose patalpų vietose. Tai, kad sunaikinote vieną tarakoną, nereiškia, kad dingo visa jų kolonija. Be to, parduotuvėse dažniausiai yra prieinami tokie kenkėjų naikinimo produktai, kurie yra per silpni, neskirti vidutinėms ar sudėtingoms situacijoms ir jų poveikis greitai išblėsta.

Norėdami išnaikinti nepageidaujamus kenkėjus, naikinimo specialistai naudojasi chemikalais ir kitomis priemonėmis, o kenkėjų kontrolės specialistai sutelkia dėmesį į tai, kodėl kenkėjai yra patalpose ir stengiasi pagerinti sąlygas, kurios juos pritraukė.

Jų yra kiek ir buvo, po kenkėjų naikinimo paslaugos Jūs galite pastebėti daugiau vabalų/vabzdžių nei įprastai. Taip yra todėl, nes kenkėjai bando pabėgti nuo chemikalo, todėl išlenda iš prieglobščio vietų ir po kurio laiko miršta.

Visų pirma, kenkėjų kontrolės specialistai niekuomet neturėtų palikti netvarkos Jūsų namuose. Jeigu nuspręstumėte valyti paviršius, kurie yra nupurkšti chemikalais (pavyzdžiui.: grindis), tai gali sumažinti proceso efektyvumą. Šiuo klausimu, rekomenduojame pasikonsultuoti su vienu iš mūsų specialistų.

 • Fizinė kenkėjų kontrolė.
 • Cheminė kenkėjų kontrolė.
 • Kultūrinė kenkėjų kontrolė.
 • Biologinė kenkėjų kontrolė.

Kenkėjų kontrolės paslaugų teikėjai klientams visuomet rekomenduoja tam tikrą laiko tarpą nebūti patalpose. Patartina į patalpas sugrįžti tik po maždaug 2-4 valandų. Terminas gali skirtis, priklausomai nuo paslaugos tipo. Būna atvejų, kai po kenkėjų kontrolės, patalpose negalime lankytis 24 valandas.

Siųsti užklausą