Lovoje nutinka įvairių incidentų, bet tai nereiškia, kad dėl jų turite išmesti savo čiužinį. Šlapimo kvapas ir dėmės čiužinyje gali atsirasti dėl įvairiausių priežasčių, pavyzdžiui, dėl nesandarių vystyklų ar dėl gyvūnų. Viena aišku, jeigu lovoje jau yra šio tipo dėmės, jas būtina kuo greičiau išvalyti.
Laimei, šios užduoties įgyvendinimui užteks kelių įprastų valymo priemonių, dažnai naudojamų buityje. Skaitykite toliau ir sužinokite kaip išvalyti šlapimą ir jo kvapą iš čiužinio bei patalynės.
Turinys
Kaip išvalyti šlapimą iš čiužinio
Jeigu incidentas nutiko neseniai ir šlapimas dar nėra pilnai išdžiuvęs bei virtęs geltonomis dėmėmis, tuomet ši sekcija skirta Jums. Priešingu atveju rekomenduojame peršokti prie sekančos teksto skilties.
- Nuvilkite patalynę ir ją kuo greičiau įdėkite į skalbimo mašiną.
- Surinkite priemones. Jums reikės: acto, kepimo sodos, vandens, purkštuko, dulkių siurblio ir kelių valymo šluoščių.
- Valymo šluoste ar popieriniu rankšluoščiu švelniai nuvalykite drėgnas vietas, kad susigertų kuo daugiau šlapimo. Pasistenkite netrinti ir nešveisti, kadangi tai gali paskatinti šlapimą įsigerti giliau į audinį.
- Paruoškite valymo tirpalą. Sudėtis – 50% vanduo, 50% actas. Mišinį supilkite į purkštuką.
- Vietas, kuriose buvo šlapimas, apipurkškite acto tirpalu.
- Popieriniais rankšluoščiais ar valymo šluostėmis dar kartą sugerkite drėgmės perteklių.
- Padenkite vietą gausiu kepimo sodos sluoksniu.
- Kepimo sodos miltelius palikite kuo ilgesniam laikui. Rekomenduojame bent 8 valandoms.
- Po 8 valandų (ar po ilgesnio termino), su dulkių siurbliu susiurbkite kepimo sodos miltelius ir patikrinkite ar nėra šlapimo dėmių ar kvapo.
- Jei dėmės neišnyko, kartokite visus veiksmus nuo 5 iki 9, iki kol pašalinsite kvapą ir dėmes iš čiužinio.
Kaip pašalinti šlapimo dėmes iš čiužinio
Jeigu šlapimas spėjo įsigerti į audinį, tuomet gali prireikti stipresnio valymo tirpalo. Tam reikės kepimo sodos, vandenilio peroksido ir indų ploviklio.
- Paruoškite valymo tirpalą. Sudėtis: 240 mililitrų vandenilio peroksido, 3 šaukštai kepimo sodos miltelių ir 2-4 lašai indų ar skysto skalbinių ploviklio. Mišinį supilkite į purkštuką
- Naudodamiesi purkštuku, gausiai padenkite šlapimo dėmes valymo tirpalu ir leiskite jam įsigerti.
- Palaukite kol mišinys išdžius. Po kelių valandų turėtų susidaryti vientisas kepimo sodos likučių sluoksnis
- Nusiurbkite kepimo sodos miltelius ir apžiūrėkite ar liko dėmių. Jeigu atsakymas yra “taip”, tuomet kartokite procesą.
Šiuo metodu yra naudojamas stipresnis valymo tirpalas, kuris pilnai įsigeria į dėmės vietą. Tirpalui džiūvant ir peroksidui garuojant, šlapimas yra stumiamas aukštyn kartu su soda. Tai padeda neutralizuoti dėmes ir kvapus.
NEPAMIRŠKITE, kad peroksidas kai kuriais atvejais gali balinti kai kurias medžiagas, tad prieš naudojant šį tirpalą, išbandykite jį ant mažo nepastebimo ploto. Peroksidas taip pat gali šiek tiek pažeisti arba pakeisti audinio spalvą. Šį tirpalą naudokite atsakingai.
SVARBU! Tuo atveju, jei nei vienas metodas nepadėjo pašalinti šlapimo dėmių ar kvapo, neskubėkite išmesti čiužinio. Kartais valymas namų sąlygomis gali būti itin sudėtingas. Tad, profesionalus čiužinių valymas gali būti puiki išeitis. Jei išvalyti nepavyksta ar bijote kažką padaryti ne taip, mūsų valymo specialistai yra pasiruošę padėti.
Kaip pašalinti šlapimo kvapą iš čiužinio
Jeigu šlapimo dėmės iš čiužinio išvalėte, bet vis dar jaučiate nemalonų kvapą, galite išbandyti keletą skirtingų dalykų.
Paprasčiausias kepimo sodos miltelių paskirstymas po visą čiužinį yra labai efektyvus būdas pašalinti šlapimo kvapą. Kepimo soda yra unikali tuo, kad ji geba ne tik maskuoti kvapą, bet ir jį realiai sugerti. Bazinis kepimo sodos pH padeda neutralizuoti įprastai didesnį rūgštingumą turinčius šlapimo kvapus. Kepimo soda taip pat yra linkusi sugerti skysčius, kas gali padėti ištraukti užsilikusią drėgmę. Kepimo soda taip pat gali padėti išvalyti dulkių erkutes iš čiužinio.
Paskleiskite ploną kepimo sodos sluoksnį per visą čiužinio paviršių. Jei konkreti vieta turi intensyvesnį šlapimo kvapą, jai galite naudoti kiek storesnį sodos sluoksnį. Palikite čiužinį 5-10 valandų ir tada išsiurbkite. Kartokite pagal poreikį.
Kitas variantas yra naudoti acto tirpalą. Pasigaminkite mišinį iš šalto vandens ir acto santykiu 50/50. Į tirpalą taip pat galite įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus, pavyzdžiui, levandų ar eukalipto, kad dar labiau užmaskuoti šlapimo kvapą. Paskirstykite acto mišinį po visą čiužinį. Tai padaryti lengviausia naudojantis purkštuku, purškimo buteliuku. Leiskite mišiniui išdžiūti. Tuomet, pasitelkite kepimo sodą į pagalbą, kad pašalinti likusią drėgmę ir neutralizuoti intensyvų acto kvapą.
NEPAMIRŠKITE, kad naminių gyvūnėlių (kačių, šunų ir kt.) šlapimo dėmėms valyti gali reikėti stipresnio tirpalo su fermentais, kurie pašalintų užsiliekančius kvapus. Tai padės išvengti, kad augintiniai ir toliau ženklintų savo teritoriją. Specializuotų fermentinių valiklių galima rasti daugelyje naminių gyvūnėlių parduotuvių.
Tik tuo atveju jeigu manote, kad dėl esamų dėmių čiužinys jau yra visiškai sugadintas ir jo valyti patys ar su profesionalų pagalba nenorite, tuomet galite pagalvoti apie jo keitimą. Tik jeigu nuspręsite išmesti, darykite tai TINKAMAI. Nepalikinėkite susidevėjusių čiužinių prie įprastų konteinerių, kadangi taip daryti yra draudžiama. Senas čiužinys turi būti išmestas didelių gabaritų atliekų aikštelėse. Jeigu pirmą kartą su tuo susidūrėte, skaitykite mūsų apžvalgą – kur išmesti seną čiužinį – ir raskite artimiausią stambiagabaričių atliekų aikštelę.
Kaip išvengti šlapimo dėmių ir kvapų atsiradimo ateityje
Geriausias būdas išvengti dėmių ir kvapų kaupimosi ant čiužinio – tinkama apsauga. Rekomenduojame naudoti aukštos kokybės čiužinio apsaugą, idealiu atveju visiškai atsparią vandeniui.
Reguliarus paklodės ir patalynės plovimas taip pat gali prisidėti prie bendros čiužinio švaros ir malonaus kvapo. Rekomenduojame paklodę ir pagalvių užvalkalus skalbti maždaug kartą per savaitę.
Straipsnio autorius
Gintaras Švara – valymo ekspertas, kuris domisi naujausiomis valymo tendencijomis. Gintaras rengia įvairius straipsnius valymo temomis, ruošia gidus kaip valyti vienas ar kitas dėmes, dalinasi įvairiais patarimais – kokią įrangą ar priemones pasirinkti, kad išgauti didžiausią efektyvumą.